Prof. Dr. Hüsnü Deniz BAŞDEMİR

Dekan

E-posta: denizbasdemir@sivas.edu.tr
Prof. Dr. H. Deniz Başdemir, şeref ve yüksek şeref öğrencisi olarak 2008, 2010 ve 2014 yıllarında sırasıyla lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Çankaya Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden almıştır. İkinci Lisans derecesini ise Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden 2024 yılında almıştır. Belçika merkezli Uluslararası Radyo Bilimleri Birliği (URSI) tarafından elektromanyetik alanlar ve dalgalarla ilgili araştırmalarda yenilikçi katkılar ve keşifler yapan uluslararası bir grup insanı ödüllendirmek için verilen Genç Bilim Adamı Ödülü’nü; yüksek lisans tezinden yapmış olduğu yayınla 2011 yılında kazanmıştır.


2014 yılında Akıllı Mobil Anten Tasarımı başlıklı proje önerisi Sanayi Bakanlığı tarafından desteklenmeye değer bulunmuş ve projenin yürütücülüğünü yapmıştır. 2009 yılında Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünde Uzman olarak başladığı çalışma hayatına, 2015-2017 yılları arasında yardımcı doçent olarak devam etmiştir. Bu süre zarfında Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölüm başkan yardımcılığı ile Mühendislik Fakültesi Fakülte kurulu üyeliği gibi idari görevler yapmıştır.


2017 yılında ise Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bilim Alanında Üniversitelerarası Kurul’dan Doçent unvanını almıştır. 2020-2022 yılları arasında Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmış ve Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüştür.


2022 yılında Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesine Profesör olarak atanmıştır. Elektromanyetik ve akustik dalga yayılımı, saçılması ve kırınımı konularında yayınlanmış 50’den fazla ulusal ve uluslararası eserin sahibidir. Bunların içerisinde, çoğunluğu Q1 ve Q2 çeyreklerinde olmak üzere 23 tane SCI dizinindeki eserin tek yazarıdır. Aktif olarak araştırma faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Prof. Dr. H. Deniz BAŞDEMİR iyi derecede İngilizce ve temel düzeyde Fransızca bilmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.