Laboratuvar Hakkında
 
Bu laboratuvar bünyesinde İnsansız Hava Aracı Simülasyonu, İnsansız Hava Aracı Tasarım-İmalatı ve İnsansız Hava Aracı Bakım-Onarımı Laboratuvarlarını barındırmaktadır.

Laboratuvarımızda İHA simülasyon sistemleri, döner kanat ve sabit kanat İHA setleri, 3D yazıcılar, çeşitli sensörler ve İHA üretimi ve montajı için gerekli olan ekipmanlar bulunmaktadır.

İHA Kategori 3 Uçuş Eğitmeni
• İsmail ÖCAL, ismailocal@sivas.edu.tr

Videoyu izlemek için lütfen tıklayın.
İnsansız Hava Aracı Simülasyon Laboratuvarı
 
İnsansız Hava Aracı Simülasyon Laboratuvarı, insansız hava araçlarının tasarımı, kontrolü ve uçuş testleri için kullanılmaktadır. Bu laboratuvarlarda, insansız hava araçlarına ait tüm sistemler simüle edilerek gerçek hayatta karşılaşılabilecek durumların önceden test edilmesi ve araçların performansının ölçülmesi sağlanır.

Simülasyon laboratuvarı, ayrıca insansız hava araçlarına ait yazılım ve donanımların geliştirilmesi ve test edilmesi için de kullanılmaktadır. Bu laboratuvarlarda, gerçek hava koşulları simüle edilerek araçların davranışları ölçülebilir ve gerekli iyileştirmeler yapılabilir. Aynı zamanda bu laboratuvarda İHA pilotaj eğitimi, gerçek hava koşullarının simüle edildiği ortamlarda beceri geliştirme yöntemleri ile verilecektir.

Videoyu izlemek için lütfen tıklayın.
İnsansız Hava Aracı Tasarım-İmalat Laboratuvarı
 
İnsansız Hava Aracı Tasarım-İmalat Laboratuvarında çeşitli sabit kanat ve döner kanat İHA modelleri bulunmaktadır. Ayrıca havacılık sektöründe kullanılan insansız hava araçlarının tasarım, üretim, test ve kalifikasyon çalışmaları için donanımlı bir laboratuvar ortamı sunmaktadır.

Bu laboratuvarlarda, öğrenciler ve araştırmacılar, insansız hava araçları (İHA) için farklı boyutlarda prototipler tasarlayabilir, bu prototipleri üretebilir ve test edebilirler.

Laboratuvar; elektronik, mekanik ve yazılım bileşenlerinin tasarımı ve entegrasyonu için gerekli araçlar ve ekipmanlarla donatılmıştır.

Videoyu izlemek için lütfen tıklayın.
İnsansız Hava Aracı Bakım-Onarım Laboratuvarı
 
İnsansız Hava Aracı (İHA) Bakım-Onarım Laboratuvarı, İHA'ların elektrik, mekanik ve yazılım bileşenlerinin test edilebileceği ve bakım-onarım işlemlerinin gerçekleştirilebileceği gelişmiş ekipmanlara sahiptir.

Aynı zamanda İHA Bakım-Onarım Laboratuvarında, İHA'ların güvenilirliğini, dayanıklılığını ve performansını artırmaya yönelik çalışmaların yanı sıra, İHA'ların daha iyi bir şekilde tasarlanması ve üretilmesi için de araştırmalar yapılmaktadır.

Sonuç olarak, İnsansız Hava Aracı Bakım-Onarım Laboratuvarı, İHA teknolojisinin gelişimine önemli katkılarda bulunmakta ve İHA'ların güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Videoyu izlemek için lütfen tıklayın.