Laboratuvar Hakkında
 
Aerodinamik Laboratuvarı;

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Aerodinamik Laboratuvarına hoş geldiniz! Burası, havanın hareketinin incelendiği, aerodinamiğin heyecan verici dünyasının kapılarını araladığınız bir ortamdır. Bu laborauvarda, Akışkanlar Mekaniği ve Aerodinamik derslerine ait konularda uygulamalı ve teorik araştırmalar yapılmaktadır.

Eğitim amaçlı rüzgar tüneli, akış ölçüm eğitim seti, ışınım (radyasyon) eğitim seti, ısı iletim eğitim seti, doğal ve zorlanmış ısı taşınım eğitim seti gibi son teknoloji ekipmanlarla donatılmış olan laboratuvarımız öğrencilerimize, akademik personelimize ve havacılık meraklılarına benzersiz bir deneyim sunmaktadır.

Laboratuvar Hakkında
 
Laboratuvarımızda sunulan eğitim ve deney setleri; havacılık, otomotiv, enerji ve inşaat gibi birçok sektörde önemli rol oynayan aerodinamik prensiplerini keşfetmek isteyen havacılık tutkunlarına hizmet etmektedir. Hem akademik hem de endüstriyel projeler için ideal bir ortam sağlamaktadır.

Ayrıca, laboratuvarımızda deney yaparken öğrencilerimize alanında deneyimli ve uzman akademik kadromuz rehberlik etmektedir. Onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak, aerodinamiğin karmaşık dünyasını daha iyi anlayabilir ve uygulamaya dönük projeler gerçekleştirebilirsiniz.


Sorumlu Akademik Personel
• Arş. Gör. Burhan Necati KIZILOĞLU , burhan.necati@sivas.edu.tr
• Arş. Gör. Kadir Giray KUYUMCU , kgkuyumcu@sivas.edu.tr
Ses Altı Rüzgar Tüneli
 
Cihazın Kullanım Amacı: Eğitimsel rüzgar tünelleri, hava gibi hareketli bir gaz içinde bulunan katı cisimlere gazın uyguladığı etkinin incelenmesi, araştırılması ve yorumlanması için tasarlanmış ve üretilmiş içindeki havanın hareket ettirildiği ve hızının ayarlanabildiği cihazlardır. 40cm x 40cm boyutlarında test odasına sahip olan cihaz maksimum 30 m/s hıza çıkabilmektedir.

Videoyu izlemek için lütfen tıklayın.
Videoyu izlemek için lütfen tıklayın.
Akış Ölçme Eğitim Seti
 
Cihazın Kullanım Amacı: Bağımsız tip su akış ölçüm teknikleri eğitim seti ile sıvılarda debi ölçme uygulamaları yapılmaktadır. Deney seti üzerinde, Venturimetre, Orifismetre, türbin tip debimetre, ani daralma ve ani genişleme aparatları ile akış ölçümleri yapılabilmektedir.

Videoyu izlemek için lütfen tıklayın.
Kontrol ve Veri Toplama Sistemi
 
Cihazın Kullanım Amacı: Fiziksel olayların ölçümlerini yapma ve bunları analiz etmek için kullanılan sensörlerden gelen verileri kaydetme süreci için kullanılan cihazdır.
Torkmetre
 
Cihazın Kullanım Amacı: Tork transdüserleri (torkmetre), şaftın bir torkuna karşılık gelen burulmayı (Yüzey kesme gerilimi) bir elektrik miktarına (Voltaj) dönüştürür ve daha sonra kayar halka, fırça, döner transformatör ve foto iletimi yoluyla çıkış sinyalleri verir. Bu sinyalleri ölçen cihazdır.
Yük Hücresi
 
Cihazın Kullanım Amacı: Yük hücresi, üzerine etki eden bir yükü veya kuvveti elektronik bir sinyal haline dönüştüren bir sensör veya bir dönüştürücüdür.